Witam na moim blogu.

Życzę przyjemnego wertowania moich przemyśleń. Zapraszam do komentowania.

czwartek, 25 listopada 2010

Odblokowywanie sterowania stepingiem w komputerach Toshiba TECRA M1

To był mój pierwszy laptop. Po zmianie sprzętu zdecydowałem się go nie sprzedawać, bo jako jeden z nielicznych (nawet w swojej klasie) posiada port COM i LPT. Mino, że nie jest to już sprzęt pierwszej młodości, dobrze się spisuje w pracach typowo biurowych i przeglądaniu internetu. Podstawowa zaleta to bardzo długi czas pracy na baterii, który przekracza 6 godzin.

Toshiba TECTA M1 (źródło: www.pcworld.com)
Wiele komputerów serii TECRA M1, S1, Portege M200 posiada wadę BIOS'u polegającą na blokowaniu sterowania stepingiem procesora. Procesor pracuje cały czas z zegarem obniżonym do 598MHz. Mój komputer ma procesor Pentium M 1.4GHz więc jak widać nie jest to nawet połowa z nominalnej częstotliwości. Ma to swoje zalety w postaci zmniejszonego do granic zużycia mocy i dłuższej pracy na baterii. Tyle zalet, bo komputer okrutnie się zacina po zainstalowaniu dodatku SP3 do Windows'a XP. Jak można sprawdzić czy regulacja prędkości działa? Oto przepis:

1. Włączany komputer trzymamy wciśnięty klawisz Esc.
2. Po chwili pojawi się monit BIOS'u, że aby wejść do ustawień trzeba nacisnąć F1. Naciskamy F1.
3. W ramce Others powinna być widoczna pozycja Dynamic CPU Frequency Mode.

Jeśli tej pozycji nie widać, to oznacza, że dynamiczne zmienianie zegara procesora jest zablokowane. Do odblokowania będzie nam potrzebnych kilka rzeczy:

1. Stacja dyskietek USB.
2. Jedna dyskietka 1.44MB (czasem się takie starocie przydają).
3. Porgram pom200t1 v1.5 - do załadowania prawidłowych  ustawień w BIOS'ie. Link
4. Program CPU-Z - do sprawdzenia efektów naszych działań. Link

Stację dyskietek podłączamy do komputera w wkładamy do niej odbezpieczoną dyskietkę. Uruchamiamy pom200t1 v1.5. Na dyskietce zostanie utworzony dysk startowy z oprogramowaniem serwisowym. Teraz otwieramy TOSHIBA Console (np. wciskając przycisk z literą "t" z kropką nad F11 - Tecra M1) i w HW Setup, na zakładce Boot Priority ustawiamy  kolejność bootowania taką, żeby zaczynała się od dyskietki: FDD->HDD->CD-ROM->LAN. Naciskamy Apply i OK. Uruchamiamy komputer z dyskietki.

Po załadowani się programu serwisowego wybieramy opcję 2. Repair initial config set i cierpliwie czekamy na zakończenie działania programu monitem Writing a file was completed!. Podobno powinno być jakieś drugie menu po tym, gdzie wybieramy naprawę konfiguracji, ale mi się ono nie pokazało. W nim powinno się wybrać opcję Initial configuration. Ja tego jednak nie widziałem.

Wyłączamy komputer. Odłączamy stację FDD. I ruszamy normalnie z dysku twardego. Po załadowaniu systemu operacyjnego w Tray'u (koło zegarka) powinna się pojawić nowa ikonka Intel SpeedStep(R). Po jej kliknięciu mamy możliwość włączenia automatycznego sterownia prędkością procesora (Automatic) lub ustawienia jej na stałe na maksimum (Fixed). 

 
Efekty można sprawdzić po zainstalowaniu sobie CPU-Z w ramce Clocks (Core #0).


Jak widać, "operacja" się udała. W trybie Fixed mamy 1396.6MHz. Dlaczego nie jest dokładnie 1400? Tu wina leży po stronie zastosowanego układu PLL generującego sygnały zegarowe. Kto by się jednak przejmował niecałymi 0.3% błędu.

Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności, gdyby ktoś wykonał taką procedurę odblokowywania i skończyła się ona uszkodzeniem sprzętu lub utratą danych.

1 komentarz:

  1. Gwoli uzupełnienia:
    W laptopach serii Tecra do BIOSu wchodzi się zawsze tak samo: ESC a potem F1. Taka sama kombinacja tyczy się tabletu Tecra M4.

    OdpowiedzUsuń