Witam na moim blogu.

Życzę przyjemnego wertowania moich przemyśleń. Zapraszam do komentowania.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Siemens RK 651 - gniazdo anteny zewnętrznej

Końcem ubiegłego roku nabyłem od pewnego Niemca odbiornik globalny Siemens RK 651. Jest to radio dość popularne za granicą. Produkowane było przez kilka firm i dlatego to samo urządzenie można utrzymać pod różnymi markami. Najczęściej występuje jako SANGEAN ATS-803A (oryginał) lub RadioShack DX-440.

Odbiorniki produkowane w RFN różnią się nieco od innych. Nie mają gniazda zewnętrznej anteny, a w zależności od tego na jaki egzemplarz trafimy, będzie on odbierał z modulacją AM i SSB w zakresie 0.15-26.1MHz lub (tak jak mój) 0.15-29.999MHz.

W sieci dostępne są opisy różnych modyfikacji wspomnianego radia. Z tego też powodu opowiem tylko o tych, które w swoim odbiorniku przeprowadziłem - nie ma sensu ich chyba powielać ;)

Przy nasłuchiwaniu pasm amatorskich antena teleskopowa RK 651 nie wystarcza. Mimo, że jest dość długa (140cm) okazuje się mieć zbyt mały zysk żeby spożytkować sensownie czułość radia. Przy gałce "rf gain" przekręconej na maksimum w prawo usłyszymy co najwyżej silne lokalne stacje. Można by się tu posiłkować drutem podłączonym do anteny teleskopowej, ale nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie. ATS-803A posiada gniazdko antenowe i przełącznik INT./EXT. pozwalający na wybór źródła sygnału. Niestety z jakiegoś powodu Siemens nie ma takiego gniazda... Jest tam wstawiona zaślepka, po której usunięciu znajdziemy - uwaga! - wspomniany wcześniej przełącznik ustawiony na INT. Skoro przełącznik jest, to dlaczego by nie uzupełnić samego gniazda! Tak też zrobiłem. Poszukałem odpowiedniego gniazdka Cinch do montażu pionowego w druku i przystąpiłem do pracy...

Jedyna trudność, na jaką można natrafić to fakt, że pod  gniazdo anteny zewnętrznej przewidziane są  3 osobne pola lutownicze...



Schemat ideowy radia mówi sam za siebie. Pole połączone z masą ma być połączone z ekranem gniazda, a pozostałe dwa można połączyć razem i ze stykiem w gnieździe.

I to by było tyle, jeżeli chodzi o dodanie gniazdka anteny zewnętrznej. Z zewnętrzną anteną słucha się lepiej, bo jak to ktoś słusznie zauważył "Najlepszym wzmacniaczem jest dobra antena".

vy 73!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz