Do "przeróbki" będzie nam potrzebny układ z rodziny TIMEKEEPER(R)RAM typu M48T18 lub M48T08. Wyjmujemy z podstawki U4 pamięć RAM, a w jej miejsce wkładamy układ M48T08/18. Zworkę JP2 trzeba ustawić w położenie "8k" ponieważ taki rozmiar ma TIMEKEEPER. I tyle by było "przeróbek". Nasz zegarek jest już zainstalowany. Gdzie on jest?
Układ TIMEKEEPER(R)RAM zachowuje się jak pamięć SRAM o pojemności 8kB. Różnica polega na tym, że ostatnich 8 bajtów nie odwołuje się do pamięci, ale do zegarka RTC. Jego rejestry są dostępne w przestrzeni Xdata komputerka pod adresami od RAM_addr+1FF8h do RAM_addr+1FFFh, gdzie RAM_addr to podstawowy adres naszej pamięci RAM ustawiony zworką JP3 (domyślnie 8000h).
Wykorzystanie układu TIMEKEEPER(R)RAM ma jeszcze jedną poważną zaletę w odróżnieniu od standardowej pamięci 6264. RAM razem z RTC są podtrzymywane bateryjnie. Wewnątrz układu jest malutka bateria litowa, która powinna wystarczyć na ponad 10lat działania podtrzymania przy nieobecności napięcia z zewnątrz. Teraz każdy program, który załadujemy do komputerka będzie zachowany do momentu, gdy załadujemy nowy. Szkoda, że to tylko 8kB...
Przyjemnej zabawy!
Dokumentację do układów M48T08/18 można znaleźć tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz