Witam na moim blogu.

Życzę przyjemnego wertowania moich przemyśleń. Zapraszam do komentowania.

środa, 23 maja 2012

Brzmienia nie z tej ziemi

Elektronika to dość ekspansywna dziedzina. W swojej wieloletniej historii wkroczyła już do większości innych dziedzin życia ludzi. Dziś jednak nie będę opowiadał o współczesności, a o tym co stało się ponad 40 lat temu.

Robert Moog nie był muzykiem, choć bardzo chcieli tego jego rodzice. Miał inną pasję, którą była właśnie wspomniana wcześniej elektronika. To właśnie z tej pasji zrodził się instrument, którego brzmienie można było dowolnie kreować - syntezator. Uzyskiwane z jego użyciem brzmienia były czymś nowym, wcześniej niespotykanym w muzyce. Urządzenie elektroniczne potrafiło generować dźwięki o brzmieniu podobnym do instrumentów klasycznych, ale również takie, których wcześniej ucho ludzkie nie słyszało.

http://www.tequilafish.com
Synteza w syntezatorach analogowych polega na wymieszaniu sygnałów z kilku sterowanych (zazwyczaj napięciem) generatorów przebiegów (VCO), a następnie na ograniczeniu pasma otrzymanego sygnału z użyciem filtrów (sterowanych (VCF) lub nie). Aby dźwięk miał odpowiednią obwiednię (narastanie, opadanie głośności i głośność podczas trzymania klawisza) sygnał był kierowany do wzmacniacza sterowanego (VCA), którego napięcie sterujące generował układ obwiedni (ASDR, lub jak kto woli Evenlope Oscilator).

http://students.expression.edu

 Tak w skrócie wygląda działanie najpopularniejszego syntezatora Minimoog Model D. Ale były też większe urządzenia tego typu jak Moog Modular V, które z racji rozmiarów i wagi, częściej znajdywały zastosowanie w studiach, niż na scenie, choć nie można tego nazwać regułą.


http://radioriel.blogspot.com
Oba wspomniane urządzenia do dziś cieszą się tak niebywałym zainteresowaniem, aż doczekały się realizacji w postaci cyfrowej przez firmę Arturia. Na kanwie analogowych technik syntezy dźwięku powstały z czasem syntezatory cyfrowe, których brzmienie nie powstaje już w układach analogowych, a jest realizowane z użyciem algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów (w procesorach DSP).

Idea analogowego Mini przetrwała nawet ekspansję procesorów DSP. Moog Voyager, choć posiada cyfrowe sterowanie, jego zasadnicza część, tzn. syntezator, jest zbudowana w sposób tradycyjny, nawet układy scalone są przewlekane.

Bob Moog zmarł w 2005r. na raka mózgu. Z okazji jego urodzin Google.com poświęcił mu Doodle. Można spróbować swoich sił w grze na uproszczonym Mini.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz